Citační kurz pro studenty středních škol

O kurzu

Gratulujeme, že jste se přihlásili ke kurzu o citacích a plagiátorství!

Při našich přednáškách na středních školách často slýcháme, že studenti a také vyučující neví, jak správně citovat a vyvarovat se plagiátorství. Proto jsme se rozhodli připravit tento online kurz, který Vás danou problematikou provede a poskytne základní znalosti. Kurz obsahuje 12 videí a je doplněn příručkou, kde podrobněji probíráme témata, která ve videích zazněla. Najdete zde nejen pravidla citování, ale také příklady, jak citovat konkrétní dokumenty a další tipy, jak správně citovat a nebýt plagiátorem. Jako bonus pak získáte novou e-knihu Martina Krčála s názvem Citační průvodce: norma ČSN ISO 690 na rok zdarma a na stejné období také přístup k plné verzi citačního manažeru Citace PRO Plus včetně doplňku do Wordu. Naučit se citovat na střední škole může být velkou výhodou při nástupu na univerzitu, kde jsou tyto znalosti vyžadovány. Kurzem Vás provedou zkušení lektoři, jejichž medailonky naleznete níže.

Přejít na videa

Lektoři

Markéta Kytnerová

Je absolventkou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V současné době působí v knihovně Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně a také jako technická podpora a školitel společnosti Citace.com. Věnuje se informačnímu vzdělávání a problematice citování.

Martin Krčál

Je absolventem Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde nyní působí jako pedagog. V roce 2004 založil projekt Citace.com a je spoluautorem citačního manažeru Citace PRO. Přednáší problematiku plagiátorství, citací, citování a práci s informačními zdroji učitelům a studentům středních a vysokých škol. Kromě citací se věnuje rozvoji knihoven a jejich služeb. Od roku 2019 vede tým vyvíjející portál Knihovny.cz v Moravské zemské knihovně v Brně.

Videa

1. Úvod do kurzu

Úvodní slovo ke kurzu o citacích a plagiátorství pro studenty středních škol. Kurzem vás budou provázet lektoři Markéta Kytnerová a Martin Krčál, přední odborníci na citace v Česku.

2. Proč citujeme?

Jednou ze základních věcí při psaní odborného textu je citování. V tomto videu si řekneme proč citujeme, co všechno musíme citovat a kdy je a kdy není potřeba citovat.

menu_book Studijní materiál

3. Pravidla citování

Rozhodli jste se napsat školní práci nebo třeba SOČ. Je třeba si uvědomit, že jde o odborný text a ten má svá pravidla, která si představíme v tomto videu. Dozvíte se, jak si rozvrhnout práci, jak si stanovit téma, jak vyhledat vhodnou literaturu a další užitečné tipy.

menu_book Studijní materiál

4. Jak fungují citace?

Když začínáme psát práci, měli bychom vědět, jak cizí myšlenky vkládat do vlastního textu. V zásadě máme dvě možnosti - citát nebo parafrázi. Ve videu se dále dozvíte, co jsou citační styly a jak je používat.

menu_book Studijní materiál

5. Plagiátorství

Ve druhém díle jsme si řekli důvody, proč bychom měli citovat. Jedním z nich bylo vyhnout se plagiátorství. Ale co si pod tímto často zmiňovaným pojmem představit? V tomto videu se dozvíte, co je plagiátorství a jaké typy plagiátorství rozlišujeme.

menu_book Studijní materiál

6. Tištěné dokumenty 1

Mohlo by se zdát, že při citování je nejtěžší sestavit správně citaci, ale není to úplně pravda. Sestavit citace vám pomohou různé citační nástroje, ale druh dokumentu musíte vždy určit vy. Právě určit, co to přesně citujete, bývá to nejobtížnější. V této lekci se podíváme na různé druhy tištěných dokumentů, konkrétně na monografie, sborníky a příspěvky ve sborníku.

7. Tištěné dokumenty 2

V pokračování videa o tištěných dokumentech se zaměříme na tzv. seriály nebo také periodika. Ta vycházejí obvykle v pravidelných intervalech a není předem jasné, kdy přestanou vycházet. Typickým příkladem jsou noviny nebo časopisy, ale řadíme sem také ročenky. Periodika jako celek se samostatně citují málokdy, mnohem častěji se citují články, které se v nich nachází. Jak je citovat se dozvíte v tomto videu.

8. Elektronické zdroje

V dnešním digitálním světě se stále častěji tradiční tištěné dokumenty přenášejí do online prostředí. Máme tyto zdroje citovat jako tištěné nebo elektronické? A jak vlastně citujeme elektronické zdroje? Na tyto otázky vám odpoví následující video.

9. Elektronické dokumenty

Některé dokumenty vznikly již jako elektronické. V tomto videu se dozvíte, jak citovat web, webový příspěvek, videa na Youtube nebo blog a na co si dát při jejich citování pozor.

10. Speciální dokumenty

Pokud v práci použijete vizuální prvky jako jsou obrázky, tabulky, grafy, mapy nebo chcete použít statistická data, i tyto musíte citovat. Není to složité. Jak na to vám ukáže toto video.

11. Citace PRO Plus: prostředí manažeru

Máte problém s tvorbou citací a správným citováním? Nezoufejte! Existují citační manažery, které slouží k vytváření a správě citací. Mohou vám pomoci usnadnit si citování a práci s odbornou literaturou. V tomto videu vám ukážeme, jak funguje citační manažer Citace PRO, který patří k nejpoužívanějším v ČR.

12. Citace PRO: doplněk do Wordu

Chcete vkládat citace přímo při psaní práce ve Wordu? Citace PRO nabízejí doplněk do Wordu. Po jeho instalaci vkládáte citace přímo do textu a na závěr si vygenerujete použitou literaturu ze všech použitých citací. Kdykoliv v průběhu lze změnit citační styl v celé práci. Video vám ukáže základní funkce a možnosti použití doplňku.

Bonusy

Připravili jsme pro vás citační příručku, kde podrobněji probíráme témata, která zazněla ve videích. Najdete zde nejen pravidla citování, ale také příklady, jak citovat konkrétní dokumenty a další tipy, jak správně citovat a vyhnout se plagiátorství.

tady bude naše čtečka a v ní se bude zobrazovat brožura

Bonus

Účastníkům kurzu nabízíme roční přístup k publikaci Citační průvodce: norma ČSN ISO 690.

tady bude naše čtečka a v ní se bude zobrazovat kniha

Další spolupráce na tvorbě

Videa

Námět a scénář: Markéta Kytnerová, Henrieta Gábrišová, Martin Krčál
Kamera a zvuk: Miroslav Gajda
Střih a režie: Adam Gábriš

Brožura

Autoři: Markéta Kytnerová, Henrieta Gábrišová, Martin Krčál
Sazba: Aneta Pilátová
Korektury: Blanka Farkašová, Aneta Pilátová